Home
Board of Directors
Curler of the Year
Events
Leagues
Links
News
Registration
Roster Book
Spares
Sponsors
ECC
Administration

Heating and Refrigeration

Monday Mens League

2016/17 Season

Board Of Directors
PresidentJim Williams   250-361-1247  
Vice PresidentJonny Hall   250-507-7730  
SecretaryDave Brooks   250-858-4214  
TreasurerAfzal (AC) Chaudhry   250-661-6091  
Draw MasterDoug Muir   250-386-1982  
InformationDoug Muir   250-386-1982  
Past PresidentKen Whitehead   250-385-6593  
Draw Information
  Day Monday  
  Time 7:15pm  
  Type Mens  
Schedule & Standings
Regular Season
Playoffs (Round 1)
Playoffs (Round 2)
Social Week
League Roster
Standings History
League News
2017-03-08:

Final Standings

Standing
Team
Total Points
A Event
1
Brad Kocurek
6
2
Larry Erickson
2
3
Craig Warburton
2
4
Ryan Davies
2
B Event
1
Gord Petersen
4
2
Rod Fehr
4
4
Morgan Finley
2
3
Rich McIlmoyle
2
C Event
1
Brad Letain
4
2
Jonny  Hall
4
3
John Board
4
4
Tyler Olson
0
 
2017-02-05:

Superbowl 51

 
2016-10-02:

NOTE DRAW TIMES: 7:15 p.m. All games are 8-end games.

After the Round Robin we break into squares for the playoffs. Playoff dates are December 19, January 2, 9, February 6, 13, 20, 27 and March 6. Round Robin games determine your place in the playoffs.

There are 2 set of playoffs. First we break into A and B divisions for a 5 game round robin. Then we continue the second portion of the playoffs by breaking into A, B and C squares for a 3 game round robin. The team with the best record in A Division will be the league champions and will participate in the club championship on March 19, 2017.

We all have to do our part to support the league and keep the cost of the dues down as low as possible. Therefore we need each team’s help with the 50/50 draws.

Please provide the winning ticket and the funds to Ken Whitehead

WINDUP BANQUET: WEDNESDAY MARCH 8, 2017

 
2016-09-19:

Listed are the dates that our league curls for the 2016-17 season.

      Social Representative
Draw Week     Team
1 2016-09-26   Hall
2 2016-10-03   Kocurek
  2016-10-10    
3 2016-10-17   Davies
4 2016-10-24   Erickson
5 2016-10-31   Finley
6 2016-11-07   McIlmoyle
7 2016-11-14   Letain
8 2016-11-21   Petersen
9 2016-11-28   Fehr
10 2016-12-05   Warburton
11 2016-12-12   Board
12 2016-12-19   Olson
  2016-12-26    
13 2017-01-02   Kocurek
14 2017-01-09   Hall
  2017-01-16    
  2017-01-23    
  2017-01-30    
15 2017-02-06   Davies
16 2017-02-13   Erickson
17 2017-02-20   Finley
18 2017-02-27   McIlmoyle
19 2017-03-06   Letain
20 2017-03-08    
 
Spare List
Richard Syrett 250-598-3440 Any
Ian Irvine 250-886-0701 Any
Warren Bentley 2508939125 Any
Club Events
Curling Clinic Open House September 25, 2016
Petersen Tax 55+ Open October 17-20, 2016
Optimist Junior Cash-Spiel November 11-13, 2016
Driftwood Brewery Men's Bonspiel November 17-20, 2016
Men's Master's Bonspiel January 3-6, 2017
Canadian Junior Championships January 21-29, 2017
PCMCA Zone 1 Playdowns February 3-5, 2017
42nd Annual Logspiel March 2-4, 2017
Youth Family Fun Day March 5, 2017
Country Grocer Senior Menís March 16-17, 2017
Club Championship March 19, 2017
Annual General Meeting March 19, 2017

League Champions

          
2015-2016
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Ron Adams
Derrick Adams
Russell Chan
2014-2015
Rod Fehr
Curt Bentley
Warren Bentley
Cliff Thesen
2013-2014
Craig Warburton
John Shortreid
Jim Williams
Randy Tonks

          
2012-2013
Dave Bassett
Rod Fehr
Kenton Freitag
Cliff Thesen
2011-2012
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Chet Masse
Derrick Adams
2010-2011
Jim Gallaugher
Tom Machan
Randy Nieman
Ken Whitehead

          
2009-2010
Doug Leask
Arlen Finnerty
Rick Wutzke
Brian Crossley
2008-2009
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Ron Adams
Derrick Adams
2007-2008
Brad Kocurek
Wendell Pollard
Ron Adams
Derrick Adams

          
2006-2007
Doug Muir
Ken O´Connor
Rich McIlmoyle
Alec McBeath
2005-2006
Gord Petersen
Larry Erickson
Colin Robertson
John Brunelle
2004-2005
Dave Bassett
Rod Fehr
Ernest Wolski
Warren Bentley

          
2003-2004
Al Kraft
John Zieman
Garry Franklyn
Ross Thorstad
2002-2003
Gord Petersen
Larry Erickson
Martin Auger
Joe Brunelle
2001-2002
Don Lane
John Benedik
Lew Ferris
Paul Coronica
Ben Wilson

          
2000-2001
Tim Coombes
David Nantes
Blade Tickner
Blaine Massey
Bernie Vangylswyk
1999-2000
Jim Gallaugher
Fred Zacek
Dave Hatter
Laurie Carrol
1998-1999
Sean Cromarty
Scott Phair
Mark Edgington
Trevor Timmermann

          
1997-1998
Sean Cromarty
Scott Phair
Mark Edgington
Trevor Timmermann
1996-1997
Blade Tickner
Jeff Irvine
Mark McDougall
Tom Fraser
1995-1996
Jerry Stevenson
Doug Wilkie
Art Sailor
Jerry Thomas

          
1994-1995
Gord Tufford
Lou Bertrand
Jim Douglas
Wes Green
1993-1994
Ken Wark
Murray Scott
Jim Nelms
Daryl McIntyre
1992-1993
Art Sailor
Jerry Stevenson
Jerry Thomas
Doug Wilkie

          
1991-1992
Jerry Thomas
Art Sailor
Jerry Stevenson
Doug Wilkie
1990-1991
Ken Moore
Barry Moore
Ken Tucker
Bill Todhunter
Dave Nantes
1989-1990
Barry Brown
Ben Wilson
Tom Levasseur
Peter Burbury

          
1988-1989
Jim Gallaugher
Mike Mousseau
Grant Thompson
Dave Hatter
1987-1988
Jim Oslund
Vic Sparkes
Bruce Hatter
Ray Logan
1986-1987
Gerry Thomas
Jerry Stevenson
Dennis King
Art Sailor

          
1985-1986
Doug Thompson
Grant Thompson
Mike Thompson
Dave Hatter
1984-1985
Jim Gallaugher
Bob Coulter
Ken Wark
Ken Lawter
 

Atlas Audio Video Unlimited

Your Friend With A Truck

March 23, 2017